Wędrówki

Pokój

Każdego ranka moje łóżko zmienia swoje miejsce. Raz znajduję je pod oknem, czasem pod ścianą, a niekiedy, co już zupełnie niebywałe, na środku pokoju. Zaczynam podejrzewać, że moje łóżko nie mówi mi wszystkiego.

Odnoszę wrażenie, że pozostałe meble zazdroszczą po cichu tych łóżkowych wędrówek. Ostatnio biurko zdobyło się na odwagę i przebyło długą, jak na nie, drogę sprzed okna wychodzącego na podwórko, a znajdującego się w okolicach drzwi na świat, aż na drugi koniec pokoju. Widocznie lubi chłód ściany i pewne oddalenie od światła słonecznego. Na szczęście szafa jest stała. Preferuje miejsce w kącie i w milczeniu przypatruje się wszystkimu. A może po prostu wystarczą jej plotki przynoszone przez ubrania? Te wędrują nieustannie! Z szafy do łazienki, z łazienki na kanapę, na łóżko, na oparcie krzesła. Momentami lubią swobodnie powiewać na klamce od drzwi lub z jej wysokości sztalugi spoglądać na pokój. Nie pogardzą też leżeniem na podłodze. Te niestrudzone codzienne wędrówki są fascynujące i wydaje się, że nigdy nie znudzą się ubraniom.

Poważnymi konkurentami ubrań są naczynia. Tu walka jest zaciekła. Widzę ten sam upór, ten sam codzienny trud w przemierzaniu tras. Niekiedy ich trasy się pokrywają. Najczęściej odbywa się to w warunkach pokojowych (dosłownie i w przenośni), ale mają miejsce momenty groźne, kiedy kończy się to kolizją. Kolizja ma zazwyczaj fatalne skutki dla ubrań, które złorzeczą naczyniom przez, najmarniej, cały dzień. Nigdy nie należy zadzierać z naczyniami. Niech wędrują tam, gdzie mają na to ochotę, a jeśli chcą pozostać dłużej w jakimś upatrzonym przez siebie miejscu, należy im na to pozwolić. Lepiej nie narażać się na ich gniew.

Każdego ranka po przebudzeniu zauważam zmiany w moim pokoju. Każdego dnia, po powrocie do domu, zastaję pokój innym, niż był rano. Nie mogę się przyzwyczajać. Nie mogę liczyć na to, że codzienne wędrówki będą takie same i znajdę bluzkę czy kubek, nie wspominając o łóżku, na stałym miejscu. Myślę, że nie zdziwię się, jeśli kiedyś znajdę mój pokój w innym miejscu, w innym domu, na innej ulicy. Pokoje chyba też lubią wędrówki.

Zdj.: https://pixabay.com/pl/pok%C3%B3j-dla-dzieci-pok%C3%B3j-dach-dzieci-275862/